slideslideslideslide

Novinky

Sedem tipov na exkurziu (nielen) pre školy

12.6.2019

Školské exkurzie sú niekedy povinnou jazdou. Musia ísť všetci z triedy – a azda jediným pozitívom pre žiakov je, že nemusia byť v tom čase v škole. Začal sa nový školský rok a to je príležitosť ísť na exkurziu tam, kde to stojí za to. Posielame vám pár tipov.

Kam na exkurziu? 

  • Energoland je moderné infocentrum o energii a výrobe elektriny, ktoré sa nachádza priamo pri jadrovej elektrárni v Mochovciach. Ponúka všetky dôležité informácie – od atómu, cez štiepnu reakciu a rádioaktivitu, až po klimatické zmeny a uhlíkovú stopu. Čo je ešte lepšie, informácie sa podávajú interaktívnou formou, takže v Energolande sa nielen veľa dozviete, ale aj sa dobre zabavíte. Takže je to dobré miesto, kde načerpáte novú energiu.
  • Iqlandia je od Slovenska pomerne vzdialená – nachádza sa až v českom Liberci a až tam zistíte, čo všetko ešte neviete. Iqlandia ponúka rozličné expozície, napríklad vodný svet, živly, či veda v domácnosti. Pre školy sa dá pripraviť aj individuálny program.
  • Slovenské technické múzeum by naozaj nemal nikto obísť. Jeho témami sú hutníctvo, metalurgia, energetika, elektrotechnika či astronómia. A ešte oveľa viac. Sídli v Košiciach a na tamojšom letisku nájdete aj Múzeum letectva, kde môžete uvidieť aj prezidentské špeciály.
  • Múzeum dopravy patrí taktiež pod Slovenské technické múzeum, ale nájdete ho v Bratislave pri železničnej stanici. Bez dopravy si dnes nevieme predstaviť život – preto odporúčame pozrieť sa na to, ako sa doprava vyvíjala. Nájdete tam drevený bicykel, historické motocykle, či parný žeriav. A desiatky ďalších vozidiel.
  • Múzeum polície je len pár krokov od Múzea dopravy. Nie je veľké, ale dokáže zaujať: polícia je tiež súčasťou bežného života. Uvidíte tam dobové oblečenie, rozličné historické fakty zo slovenskej kriminalistiky, aj miesto trestného činu.
  • Do Pohronského múzea v Novej Bani sa oplatí prísť si pozrieť Potterov ohňový stroj – presnejšie, len jeho maketu, pretože originál sa nezachoval. Bol to úžasný výmysel Isaaca Pottera, ktorý využíval vodnú paru.
  • Spoločnosť U. S. Steel Košice prevádzkuje svoje návštevnícke centrum, ktoré je určené pre všetkých tých, ktorí nechcú, aby im boli cudzie také pojmy ako morenie, valcovanie za studena, žíhanie, pozinkovanie, pocínovanie a pod.

VYRAZ NA EXKURZIU

 
Zverejnené 7. septembra 2015, naposledy aktualizované 12. júna 2019.