slideslideslideslide

Novinky

Sedem dôvodov, prečo si prečítať Sedem krátkych prednášok o fyzike

31.7.2017

Fyzike sa často venujeme aj v našich článkoch na portáli eductech.sk, mali sme tu napríklad nielen rozhovor s mladým fyzikom študujúcim v Anglicku, ale aj autorom programu Kúzelná fyzika, či s človekom, ktorý pracuje v CERNe a propaguje svet častíc. Preto sme aj siahli po knihe Carla Rovelliho Sedem krátkych prednášok o fyzike. Prečo odporúčame prečítať si ju?

  1. Carlo Rovelli je 61-ročný teoretický fyzik, pochádza z Talianska, žije vo francúzskom Marseille a patrí medzi súčasných najpoprednejších popularizátorov vedy. Píše ľahko, hoci nie jednoducho, ale prinúti vás premýšľať.
  2. V knihe sa dozviete o najkrajšej zo všetkých teórií, architektúre vesmíru, časticiach, či zrnitom priestore.
  3. O vede sa často vyjadrujeme komplikovane, odborne, “profesionálne”, ale bez toho, aby tomu porozumela aj širšia verejnosť. Preto je dobré všimnúť si Rovelliho štýl – veda je príbeh.
  4. Pri čítaní Rovelliho si budete musieť zodpovedať spolu s ním otázku, ktorú kladie v závere: “Aké miesto máme my, ľudské bytosti, ktoré vnímajú, rozhodujú sa, smejú sa a plačú, na tejto veľkej freske sveta, akú nám ponúka súčasná fyzika?” My si dovolíme rozšíriť to – nejde len o fyziku. Aké je naše miesto, tu a teraz, na tejto Zemi? Je to dôležitá otázka, na ktorú treba – každý vo svojom vnútri – hľadať odpoveď.
  5. Rovelli si myslí, že jeho práca je rozprávať sa s ľuďmi a počúvať ich. Áno, veda by tiež mala vedieť načúvať.
  6. Knižočka vás nebude nudiť, nemá ani 80 strán, takže vám nezaberie veľa času. A po jej prečítaní budete ešte viac uvažovať o svete okolo nás a možno vám zahrá aj na vedeckú strunu vo vás.
  7. Súhlasíme s Carlom Rovellim, že “veda nám nielen ukazuje, ako lepšie pochopiť svet, ale aj odhaľuje, ako veľa o ňom ešte nevieme.” Preto, ak chcete vedieť viac – a ešte nie ste kvantový fyzik – prečítajte si Rovelliho Sedem krátkych prednášok o fyzike.