slideslideslideslide

Novinky

RTVS prináša osudy kedysi slávnych, dnes zabudnutých priemyselných miest na Slovensku

3.2.2020

Eductech sa venuje aj technickým pamiatkam a rovnako sme pripravili súťaž o ich najkrajšiu prezentáciu. O to viac nás teší, že RTVS prišla s novým dokumentárnym seriálom. “Tiene ruín” zavedú divákov na sedem miest, kde z technických pamiatok, žiaľ, ostali už len ruiny. Prvý príbeh z Medeného hámra sa odvysielal už v sobotu 1. februára 2020, ďalšie časti nasledujú v najbližších týždňoch. 

tiene ruín medený hámor

Tiene ruín: Medený hámor fungoval takmer pol tisícročia

Medený hámor je jeden z najstarších veľkovýrobných podnikov na Slovensku, jeho prevádzka bežala takmer 500 rokov. Táto fabrika v Banskej Bystrici dlhé roky vyrábala medené výrobky, ktoré sa vyvážali do celého sveta. Dnes však tento areál zíva prázdnotou a budovy sa zmenili na ruiny. Podobný osud majú viaceré miesta – sklárne v Utekáči, textilka v Ružomberku, stará železiareň v Krompachoch, či vodný mlyn v obci Predajná neďaleko Brezna.

„Sme radi, že v unikátnej dokumentárnej sérii RTVS môžeme priblížiť príbehy známych aj menej známych miest, na ktoré bol kedysi náš slovenský či československý alebo dokonca uhorský priemysel pyšný, no v súčasnosti z nich zväčša zostali len spustnuté objekty. V dokumentoch staviame do kontrastu niekdajšiu slávu podnikov a hodnotu industriálnej architektúry a dnešné chátrajúce „strašiaky“ miest a obcí,“ uviedol Miroslav Debnár, riaditeľ Štúdia RTVS Banská Bystrica.

„Napríklad sklárne v Utekáči boli vďaka približne 200-ročnej výrobe skla známe po celom svete, kým ich nedostihla privatizácia v 90. rokoch 20. storočia a v súčasnosti sú spustošené,“ dodal Michal Várošík, scenárista a režisér Tieňov ruín.

Prečítajte si tiež: Čierne diery: Priemyselná architektúra je pamiatkou pokroku a práce

Tiene ruín zavítajú aj do Krompách či Púchova

Banskobystrické štúdio RTVS pripravilo dokumentárny seriál, v ktorom sa venuje siedmim rôznym miestam a pamiatkam, ktoré zanechali v slovenskom hospodárstve výraznú stopu. Prvú časť dokumentu, Banskobystrický Medený hámor, odvysielala Dvojka 1. februára o 8:50. Ďalšie časti, v ktorých tvorcovia zavedú divákov do sklární v Utekáči, textilky v Ružomberku, starej železiarne v Krompachoch, azbestovocementových závodov v Púchove, trnavského cukrovaru a k vodnému mlynu v Predajnej, si diváci budú môcť pozrieť každú sobotu ráno.

Zdroj: tlačová správa RTVS