Čo je to tokárstvo? Dozviete sa od tokára Jozefa Saba: Z nevábneho kusa dreva vytočíte dekoráciu
Tokárstvo je menej známe remeslo. Čo sa za ním skrýva? Kto je to „tokár“? To všetko prezradí Jozef Sabo, ktorý prevádzkuje aj webstránku o tokárstve.
Tokárstvo patrí medzi najstaršie ľudské činnosti
Kto je to tokár?
Tokár je osoba realizujúca remeselno-umeleckú činnosť, ktorá patrí medzi najstaršie činnosti v ľudskej spoločnosti. To, že tokárstvo je menej známe, je zapríčinené tým, že bolo nahradzované termínom sústruženie dreva. To zdôvodňovali tým, že do výroby nastupuje mechanizácia a automatizácia, že výroba na moderných strojoch a neskoršie na CNC strojoch zabezpečí sériovú výrobu. Za tokárstvom sa skrývajú vedomosti, a to kedy pilovať drevo, ako ho sušiť a ako dlho, ako ho lepiť, z ktorého dreva sa čo vyrába, ako realizovať povrchovú úpravu, dodržiavať bezpečnosť práce a veľa ďalších vedomostí a zručností, ktoré sa získavajú dlhodobou praxou.
V čom spočíva čaro tohto remesla?
Čaro tokárskeho remesla spočíva v tom, že z neforemného a mnohokrát nevábneho kusa dreva vytočíte nádherný predmet úžitkovej alebo dekoračnej hodnoty. Ako tokár som schopný doplniť, nahradiť chýbajúce časti napríklad na starožitných hodinách, nábytkoch a pod. Som schopný ako tokár zachrániť reštaurovaním historické hodnoty. V tom všetkom spočíva čaro tokárstva.
Cítite vôňu dreva?
Každé drevo má svoju vôňu, svoju farbu, na dotyk je mäkké – tvrdé, teplé – chladné. Vôňa dreva je výrazná pri spilovaní stromu, pílení na požadované rozmery a pri sušení. Vône sú od príjemnej, až po nie vôbec vábnu, dokonca odpudzujúcu.
Treba spoznať, čo môžem z dreva tvarovať
Aké talenty, či schopnosti sú potrebné, aby bol niekto dobrým tokárom?
Úprimne, neviem to posúdiť. Môj učiteľ tokárstva, majster ľudovo umeleckej výroby Jurko Leporis sa venoval tokárstvu od desiatich rokov, pretože musel po svojom ockovi, ktorý zomrel, vyrobiť to, čo mal dodať jeho ocko. Čiže tu je prvá vec, mať schopnosť vyrobiť podľa návrhov napr. výtvarníkov, dizajnérov. Treba mať talent, aby som spoznal, čo môžem tvarovať, ale aj poznať, aké mám technické možnosti. Veľakrát som sa stretol s názorom, že musím mať umelecké vzdelanie, aby som vedel, čo a ako robiť. S tým nesúhlasím, videl som práce študentov umeleckých škôl a bol som sklamaný. Videl som a vidím aj dnes práce mojich tokárskych kamarátov bez umeleckého vzdelania a ich nádherné tokárske práce.
Aké výrobky sa dajú tokárstvom vyrobiť?
Počnúc tým základným a to sú misky, misy, tanieriky, taniere, svietniky, dózy, stojany na kvety, zábradlia, hračka, hudobné nástroje, umelecké predmety, dekorácie na starožitné hodiny a nábytky.
Dá sa týmto remeslom uživiť?
To neviem posúdiť. Som nie vlastnou vinou invalidný dôchodca s ťažkým zdravotným postihnutím, a tak nemusím chodiť po trhoch a jarmokoch ako niektorí tokári. Možno uživiť sa dá tak, ak máte organizáciu, ktorá od vás pravidelne odoberá vaše výrobky, ako napr. ÚĽUV, ale platia až po predaní výrobku. Čiže, ak sa chce tokárstvom niekto uživiť, ako hovoria moji kamaráti tokári, treba realizovať uvedené.
Je možné odlíšiť kvalitné tokárske výrobky od „veteše?” Ako?
Odlíšiť sa dá tým, že ako je spracovaný výrobok a jeho povrchovou úpravou (napr. nevybrúsením = chlpaté drevo a natreté napr. olivovým olejom).
Deti dnes nevedia, čo je to kladivo
Sú podľa Vás dnes mladí, najmä deti, vedení k rozvoju manuálnych zručností? Vedú školy k manuálnej zručnosti?
Občas sa v televízii objaví reportáž, že v škole v meste X zriadili dielničku, kde sa deti zoznamujú so základnými nástrojmi = kladivko, kliešte, pílka. Koľko detí ide po ukončení základnej školy do učenia, kde sa učia teóriu s praktickým vyučovaním? Duálne vzdelávanie? Pre mnohých rodičov takmer podradná záležitosť. Na toľko nadávané socialistické školstvo, že deti nútili pracovať na záhradkách, stĺkať debničky, atď., dnes deti ovládajú perfektne mobil a PC, ale nevedia, čo je to kladivo a iné náradie. Ak ich nevedú rodičia k zručnosti, deti sa to často nemajú kde naučiť.
Máte rady či tipy, ako rozvíjať manuálne zručnosti? Dá sa to napríklad predmetom technika na základných školách?
Dnes, ako to počúvam a vidím, tak sa presadzuje finančná znalosť, práca s PC, ale iba niekedy akoby omylom sa informuje, že fabrika v meste X prijíma na duálne vzdelávanie deti. To je všetko. Treba začať od škôl.
A ako sa naučiť tokárčiť?
Dobrým základom pre tých, čo sa chcú venovať tokárstvu, je moja kniha Tokár. Do dnešného dňa nemám negatívne hodnotenie. Hodnotenia sú veľmi pozitívne od osôb i škôl. Keď som sa pred mnohými rokmi pýtal na ministerstve školstva, či sa učí niekde na učňovke tokárstvu, tak slečna ostala šokovaná, čo to vlastne chcem: „Čo to je tokárstvo?”
Ja robím vlastné prednášky a praktické predvedenie tokárstva. Preštuduje si moju knihu a potom u mňa realizuje konkrétnu tokársku činnosť, buď si vyrobí misku, alebo svietnik a pod. Mnohí prídu i viackrát, zdokonaliť sa, alebo naučiť sa novej technike točenia.
Foto: tokarstvo.info