slideslideslideslide

Novinky

Sans Forgetica. Je tu písmo, ktoré vám pomôže učiť sa

18.3.2019

Už niekoľko mesiacov môžete zdarma využívať písmo Sans Forgetica, ktoré vyvinul tím výskumníkov na austrálskej RMIT University. Čo je jeho cieľom? Aby ste si dokázali lepšie zapamätať text a tak sa aj lepšie učiť. 

sans forgetica

Čo je to Sans Forgetica 

Za týmto typeface stoja vedci z Austrálie, aby pomohli vlastným “študákom” na RMIT. Písmo je dizajnované tak, že isté časti vynecháva, pričom náš mozog si chýbajúce miestečko doplní. Alebo sa nakláňa doľava, na čo náš mozog nie je zvyknutý. Tieto triky majú pomôcť v lepšom zapamätaní si textu, napríklad študijných poznámok (ale už sa využívajú aj v reklame.). Môžete ho využívať, ale určite sa neodporúča prečítať si v ňom celú knihu 🙂 Písmo si viete stiahnuť zdarma (a využívať ho na nekomerčné účely) alebo si môžete nainštalovať rozšírenie pre Google Chrome a nechať si priamo v prehliadači “preložiť” akúkoľvek stránku do písma Sans Forgetica. Font je vytvorený len pre latinské znaky, preto tam nehľadajte naše ľ, š, č, ť a pod. 

Žiaduca obtiažnosť 

Fintou, ktorá sa skrýva za týmto bezserifovým písmom, aby ste už nezabúdali, je “žiaduca obtiažnosť” (“desirable difficulty”). Jednoducho: trochu viac potrápte mozog a on sa vám odmení. Toto písmo je cielene vytvorené tak, aby sa vám ťažšie čítalo. Vedci skúmali 400 študentov a ich schopnosť zapamätať si text. Kým text napísaný v Ariale si zapamätalo 50% študentov, v Sans Forgetice až 57%. Pri množstve informácií, ktoré nás denne obklopujú, nie je 7% rozdiel zanedbateľným rozdielom. Ako informuje Quartz, napríklad žiaci dosahovali lepšie výsledky na testoch, keď učitelia používali písmo Comic Sans v kurzíve. Tým, že bolo ťažšie na “rozlúštenie”, museli žiaci hlbšie a intenzívnejšie pracovať s textom – a tak sa ho aj ľahšie naučili. Ako uzatvára Quartz, používanie ťažšie čitateľných písem v triede môže byť nízkonákladným spôsobom ako pomôcť študentom v učení.