slideslideslideslide

Novinky

Octago udržuje svet v pohybe – ktorý je rovnako dôležitý ako spánok

7.2.2017

Portál Eductech.sk vám pravidelne prináša nielen seriál Cesta k povolaniu, ale aj rozličné inšpirácie najmä z oblasti vedy a techniky. Tentoraz ale siahame k rovnako zaujímavej oblasti a tou je aktívny život. Veď aktivita, šport a pohyb sú dôležitou súčasťou toho, kým sme – a prinášajú nám radosť. O aktívnom pohybe – a špeciálnych ihriskách – sa zhovárame so spoluzakladateľom spoločnosti Octago Dušanom Matuškom.

Výrobcov ihrísk je – predpokladám – viacej. V čom sa Octago líši od konkurencie?

Líšime sa hlavne v tom, že nie sme len ich výrobcami, ale snažíme sa im aj vdýchnuť život. Popri ich výrobe a výstavbe realizujeme aj rôzne tréningy pre verejnosť, workout kempy v zahraničí, alebo projekty pre deti na školách. Našou víziou je držať svet v pohybe a naučiť ľudí, že pohyb je pre život taký dôležitý ako spánok. Ihriská sú len miesta, kde sa ľudia vedia hýbať a precvičiť si telo zadarmo na čerstvom vzduchu.

„Nespájame len stĺpy s hrazdami, ale aj ľudí s pohybom,“ píše sa na vašej stránke. Chýba nám pohyb? Ako dostávate pohyb medzi ľudí?

Modernej generácii pohyb určite chýba. Veľa typov práce sa dnes nezaobíde bez počítačov a ich takmer neustáleho využívania. To vedie ľudí k sedavej robote a pri vysokom pracovnom nasadení, ktoré je dnes bežné, už človek po príchode domov nemá chuť a energiu páliť kalórie niekde vo fitku, alebo behom vonku. My sa ich snažíme z tohto stereotypu vytrhnúť a naučiť ich, že aj pár minút pohybu denne vie spraviť zásadný rozdiel. Ja osobne napríklad cvičím zásadne len ráno okolo siedmej. Za pol hodinku zvládnem precvičiť takmer všetky svalové partie dosť intenzívne a pridať k tomu aj strečing. Viem, že poobede a večer mám stretnutia a nebude sa mi už chcieť, a preto je tento čas pre mňa ideálny. Každý by si mal nájsť ten svoj. Pre ľudí tiež organizujeme letné aktívne dovolenky pri mori, kde majú popri oddychu na pláži aj pravidelné tréningy, ktoré ich dostanú do formy a naučia základy kalisteniky (cvičenia s vlastnou váhou). Deti zasa inšpirujeme v projekte Rozhýb svoju školu tým, že ich hravo prevedieme rôznymi športami a ukážeme, ako sa pri tom vedia baviť.

Jednoducho povedané: “Hýb sa človeče, lebo sa prestaneš hýbať.“ 

Prečo sa hýbať?

Moja mamina často hovorí: “Hýb sa človeče, lebo sa prestaneš hýbať.” Je v tom ukrytá veľká pravda. Ľudské telo bolo nadizajnované na pohyb, na neustálu prácu svalov. Moderná doba však stavia tejto prirodzenosti viaceré prekážky. Väčšina ľudí podľahne, a potom sa to odzrkadlí na ich fyzickom aj psychickom stave. Obezita, časté choroby, aj k týmto výsledkom prispel nedostatočný pohyb. Čím menej sa človek hýbe, tým skôr sa prestane hýbať. Nie je to ako u áut, že sa rýchlejšie opotrebujú (samozrejme, všetko s mierou), ale skôr naše telo bez pohybu rýchlo hrdzavie.

Ja verím tomu, že každý človek by mal vedieť ovládať svoje vlastné telo. Dokázať ho zdvihnúť zo zeme (kľuk alebo drep), vedieť sa aspoň raz zdvihnúť na hrazde, vyjsť do schodov bez toho, aby sa prehnane zadýchal atď. Ak to nedokáže, niečo nie je v poriadku. Fyzická kondícia vplýva aj na mentálny stav človeka a veľmi ho ovplyvňuje. Ak sa každé ráno naučíte disciplinovane cvičiť o 7.00 h, tak sa táto disciplína prenesie aj do iných oblastí vášho života, a pocítite rozdiel. Ranný pohyb vás vie nakopnúť do celého dňa a pomôcť vám prežiť ho s úsmevom na tvári. Sú ďalšie a ďalšie benefity, ale to by sme tu boli dlho.

Čo Vám osobne dáva pohyb?

Dôveru v seba samého, že ak by nastala kritická situácia, kedy musím vyvinúť vysokú fyzickú záťaž, tak to zvládnem. Takisto radosť, že robím dobre svojmu telu, že budem môcť byť produktívny viac rokov ako ľudia, čo necvičia, a že sa budem môcť dlhšie tešiť so svojimi vnúčatami na tomto svete. Dáva mi aj mentálne palivo do celého dňa a zvyšuje mieru disciplíny a vytrvalosti aj v iných oblastiach života.

Musí aktívny životný štýl znamenať len zapojenie športu, alebo je možné aj inak žiť aktívne?

Aktívne sa dá žiť, aj keď si viete užívať maličkosti okolo seba, skúšate nové veci, nie ste voči okoliu letargický. Zvedavosť je pre mňa synonymom aktívneho života. Zvedavý človek sa nikdy nenudí a zaplní svoj deň aktivitami, ktoré túto jeho zvedavosť stimulujú. Ja osobne som takto nastavený, a odhliadnuc od pohybu, je podľa mňa takýto typ aktivity tiež veľmi potrebný pre zdravie človeka a jeho pocit šťastia. Skúšať nové veci, rozširovať si zónu komfortu, spoznávať nových ľudí, to je aktívny život a mali by sme ho viesť všetci.

Zvedavosť je pre mňa synonymom aktívneho života. Zvedavý človek sa nikdy nenudí.