slideslideslideslide

Novinky

Nepriestrelné vesty budú bezpečnejšie vďaka košickým vedcom

18.11.2021

Nepriestrelné vesty

Košickí vedci vyvinuli nový materiál, ktorý môže nájsť využitie aj pri výrobe pancierových vozidiel, alebo v stavebníctve.

Tím vedcov zo Slovenskej akadémie vied (SAV) vyvinul nový ľahký nanokompozitný keramický materiál, ktorý dosahuje pri zachovaní rovnakej hrúbky zvýšenú odolnosť voči nárazom. Po úspešných testoch v akreditovanom skúšobnom laboratóriu vytvorili výskumníci prototyp ochrannej vesty, nový materiál však môže nájsť využitie aj pri výrobe pancierových vozidiel, alebo v stavebníctve.

Ochranné brnenie je základnou súčasťou vybavenia silových zložiek a bežne sa skladá z vysokopevných materiálov. Dôležitá je nielen ich odolnosť, ale aj hmotnosť, ktorá môže ovplyvňovať výkony jednotlivcov.

Nepriestrelné vesty Košičanov lepšie tlmia projektily

Väčšina balistických ochranných prvkov, akými sú nepriestrelné vesty alebo prilby, je v súčasnosti vyrábaná z viacerých vrstiev vlákien typu Kevlar®, Twaron®, Spectra® alebo Dyneema®, ktoré zabraňujú prenikaniu guľky do tela. Ciele však môžu po zásahu trpieť traumou tupých síl, napríklad silnými otlačkami,

alebo horším poškodením kritických orgánov. Vedci z Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach preto hľadali optimálne zloženie nanokompozitov, ktoré by nárazy projektilov tlmili efektívnejšie a zároveň by sa nezvyšovala ich hmotnosť.

„Navrhli sme viaceré nanokeramické materiály a skúmali sme ich vlastnosti. Húževnatosť keramiky sa nám podarilo výrazne zvýšiť až pomocou grafénových nanoplatničiek. Okrem toho sme pozorovali mechanizmy, ktorými grafén zastavoval šírenie trhlín a nútil ich meniť smer nielen v dvoch, ale aj v troch rozmeroch,“ vysvetľuje vedúci výskumného tímu Viktor Puchý z Ústavu materiálového výskumu SAV. Dodáva, že už primiešanie veľmi malého množstva dvojrozmerných materiálov, medzi ktoré patrí aj grafén, môže dramaticky zmeniť vlastnosti keramiky.

Keramika v ochranných vestách nie je novinkou. V porovnaní s tradičnými materiálmi z kovu má vysokú tvrdosť a účinnosť balistickej hmotnosti a používa sa na balistickú ochranu pred vysokokinetickými energetickými strelami a črepinami. Košický vedecký tím sa ju však snaží čo najviac zdokonaliť.

zdroj: Veda na dosah