slideslideslideslide

Novinky

CESTA K POVOLANIU: 80 000 hodín – toľko času máš na svoju kariéru a povolanie

9.1.2017

50 týždňov do roka sa pracuje – každý týždeň po päť dní a každý deň osem hodín. Pracovný – produktívny – vek trvá okolo 40 rokov. Touto jednoduchou matematikou sa dostávame k číslu 80 000 hodín, ktoré vyjadruje, koľko času strávime prácou, kariérou a napĺňaním svojho poslania. A to nás privádza k zaujímavému hnutiu 80,000 Hours, ktoré vzniklo pri Oxfordskej univerzite. Jeho výkonným riaditeľom je mladý nadšenec Benjamin Todd, ktorý pri výbere povolania navrhuje nepočúvať svoje túžby a záľuby. Napríklad každý má rád hudbu, filmy, či tanec, no iba veľmi málo z nás sa stane profesionálnymi tanečníkmi, či muzikantmi. Preto jednoducho musíme robiť niečo iné… ale čo? Poradí 80,000 hours.

Základným cieľom tejto organizácie je byť kariérnym poradcom pre dnešnú dobu – nezávislým, transparentným, no predovšetkým založeným na výskume a nových vedeckých poznatkoch. Organizácia ponúka zdarma kurz, ako si vybrať svoje povolanie, príp. je možné odoberať newsletter, kde každý mesiac ponúkajú nové informácie z oblasti kariérneho poradenstva.

Mnohí odborníci odporúčajú začať akúkoľvek aktivitu s myšlienkou na koniec: Čím chcem byť? Čo chcem, aby tu po mne ostalo? Čo chcem dosiahnuť? Podľa zakladateľa tzv. pozitívnej psychológie Martina Seligmana by ste v práci mali hľadať pozitívne emócie, angažovanosť, vzťahy, zmysel práce a výsledky, či úspech – jednoducho byť v niečom dobrý.

80,000 Hours to rozpitvali hlbšie a našli – aj na základe súčasného výskumu – týchto šesť kľúčových prvkov, ktoré vytvárajú spokojnosť v zamestnaní:

  1. Práca by nás mala vtiahnuť, vyžadovať si našu pozornosť a vytvárať v nás pocit, že sa stále niečo deje.
  2. Práca by mala pomáhať iným. Naša spokojnosť rastie, keď pomôžeme druhým.
  3. Mali by sme robiť to, v čom sme dobrí.
  4. Mali by sme pracovať s kolegami, ktorí sú nám oporou – prinajmenšom, keď narazíme na problémy. Mali by vedieť poskytnúť čosi ako “spoločenskú podporu” – a my im.
  5. Pláca by mala hradiť aspoň základné potreby. Nespokojnosť s prácou často tkvie v dlhom dochádzaní do práce, dlhými hodinami strávenými v práci, nespravodlivej mzde, a strachom zo straty zamestnania.
  6. Práca by mala zapadať aj do ostatných častí nášho života, najmä tej osobnej.

Tak už ste objavili vašu vysnívanú prácu? Ak vás čokoľvek zaujalo či napadlo, napíšte nám!