CESTA K POVOLANIU: 80 000 hodín – toľko času máš na svoju kariéru a povolanie
50 týždňov do roka sa pracuje – každý týždeň po päť dní a každý deň osem hodín. Pracovný – produktívny – vek trvá okolo 40 rokov. Touto jednoduchou matematikou sa dostávame k číslu 80 000 hodín, ktoré vyjadruje, koľko času strávime prácou, kariérou a napĺňaním svojho poslania. A to nás privádza k zaujímavému hnutiu 80,000 Hours, ktoré vzniklo pri Oxfordskej univerzite. Jeho výkonným riaditeľom je mladý nadšenec Benjamin Todd, ktorý pri výbere povolania navrhuje nepočúvať svoje túžby a záľuby. Napríklad každý má rád hudbu, filmy, či tanec, no iba veľmi málo z nás sa stane profesionálnymi tanečníkmi, či muzikantmi. Preto jednoducho musíme robiť niečo iné… ale čo? Poradí 80,000 hours.
Základným cieľom tejto organizácie je byť kariérnym poradcom pre dnešnú dobu – nezávislým, transparentným, no predovšetkým založeným na výskume a nových vedeckých poznatkoch. Organizácia ponúka zdarma kurz, ako si vybrať svoje povolanie, príp. je možné odoberať newsletter, kde každý mesiac ponúkajú nové informácie z oblasti kariérneho poradenstva.
Mnohí odborníci odporúčajú začať akúkoľvek aktivitu s myšlienkou na koniec: Čím chcem byť? Čo chcem, aby tu po mne ostalo? Čo chcem dosiahnuť? Podľa zakladateľa tzv. pozitívnej psychológie Martina Seligmana by ste v práci mali hľadať pozitívne emócie, angažovanosť, vzťahy, zmysel práce a výsledky, či úspech – jednoducho byť v niečom dobrý.
80,000 Hours to rozpitvali hlbšie a našli – aj na základe súčasného výskumu – týchto šesť kľúčových prvkov, ktoré vytvárajú spokojnosť v zamestnaní:
- Práca by nás mala vtiahnuť, vyžadovať si našu pozornosť a vytvárať v nás pocit, že sa stále niečo deje.
- Práca by mala pomáhať iným. Naša spokojnosť rastie, keď pomôžeme druhým.
- Mali by sme robiť to, v čom sme dobrí.
- Mali by sme pracovať s kolegami, ktorí sú nám oporou – prinajmenšom, keď narazíme na problémy. Mali by vedieť poskytnúť čosi ako “spoločenskú podporu” – a my im.
- Pláca by mala hradiť aspoň základné potreby. Nespokojnosť s prácou často tkvie v dlhom dochádzaní do práce, dlhými hodinami strávenými v práci, nespravodlivej mzde, a strachom zo straty zamestnania.
- Práca by mala zapadať aj do ostatných častí nášho života, najmä tej osobnej.
Tak už ste objavili vašu vysnívanú prácu? Ak vás čokoľvek zaujalo či napadlo, napíšte nám!