slideslideslideslide

Novinky

CESTA K POVOLANIU: Ján Košturiak odporúča počúvať vnútorný hlas

24.6.2019

Ján KošturiakJán Košturiak robí poradcu, trénera a kouča v oblasti inovácií, strategického manažmentu, organizácie podniku a priemyselného inžinierstva. V roku 1997 ho vymenovali za profesora na Žilinskej univerzite v Žiline, v roku 2001 za profesora na ATH Bielsko Biala a za honorárneho profesora HST Ulm. Dlhodobo pôsobil na Fraunhofer IPA Stuttgart a TU Wien. V roku 1990 začal pracovať ako konzultant pre priemyselné podniky. V roku 1995 založil Inštitút priemyselného inžinierstva v Žiline, ktorý v roku 2000 spojil s aktivitami Fraunhofer IPA Stuttgart v spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia.

Povolaním obohacujeme svet

Aký je rozdiel medzi zamestnaním a povolaním? Malo by byť medzi týmito dvoma “činnosťami” znamienko “rovná sa”?
Ja obsah týchto slov rozlišujem. Zamestnanie nás „zamestnáva“ a za čas, ktorý sme mu venovali, nám dáva peniaze. Mnohí ľudia chodia do zamestnania iba kvôli nim, niektorých ani veľmi nebaví.
Povolanie nás povoláva, dáva zmysel tomu, čo robíme, zanechávame v ňom po sebe na svete jedinečnú stopu.

Verím, že každý z nás dostal od Boha talent, ktorý má rozvíjať tak, aby čo najlepšie prispel k správe Božieho kráľovstva na tejto zemi. Zo zamestnania chodíme často vyčerpaní, povolanie nás nabíja energiou, v zamestnaní nachádzame odmenu, v povolaní zmysel a radosť.

Povolaním obohacujeme tento svet tým najlepším, čo do nás vložil Boh.

Na základe čoho by sme sa mali rozhodovať pri výbere svojho povolania?
Počúvať svoj vnútorný hlas, prijímať a vyhodnocovať signály a spätné väzby z okolia, držať sa hodnôt a svojho svedomia, robiť to, čo nás baví, napĺňa a dáva nám zmysel, obohacovať svet niečím jedinečným a neopakovateľným, mať radosť z práce.

Má každý dar povolania?
Myslím si, že áno, ale nie každému sa ho podarí objaviť a naplniť.

Pôvodne zverejnené 18. mája 2015. Aktualizované 24. júna 2019.