slideslideslideslide

Novinky

CESTA K POVOLANIU: Aj fyzik Ivan Melo najprv čítal sci-fi

27.3.2023

Docent Ivan Melo pracuje na Katedre fyziky Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity. Pracuje okrem iného aj vo výskumnom centre CERN vo Švajčiarsku.

Ivan Melo: Zrážky častíc ma stále fascinujú

Aká bola vaša cesta k povolaniu?
Na základnej škole som čítal sci-fi, časopis o vede a technike Elektrón, zúčastnil som sa súťaže Vesmír je náš svet. Záujem o matematiku a fyziku som potom rozvíjal na Gymnáziu Veľká Okružná v Žiline, ktoré malo triedy so zameraním na tieto predmety, prešiel som olympiádami, prihlásil som sa na jadrovú fyziku na MatFyz v Bratislave a po jej skončení som odišiel do Kanady, kde som si urobil Ph.D v teoretickej fyzike častíc na Carleton University v Ottawe. V roku 1997 som sa vrátil domov a odvtedy pôsobím na Žilinskej univerzite. Venujem sa teórii zrážok častíc, predpovedám alebo vysvetľujem niektoré veci, ktoré sa merajú v CERNe na urýchľovači LHC. Stále ma to fascinuje. A veľmi rád prednášam, aj pre verejnosť.

Ako sa môže “ašpirant” stať dobrým fyzikom?
Dôležité sú štyri veci, z ktorých aspoň tri by mali byť splnené: talent, vytrvalosť, dobrý učiteľ a dobrá škola. Vyššie štúdium (Ph.D.) v ideálnom prípade na renomovanej zahraničnej univerzite.

Nebáť sa zmeny

Keď sa pozeráte spätne, spravili ste nejakú chybu pri výbere povolania? Aká je tá najlepšia cesta, ako sa nepomýliť?
Myslím si, že povolanie som si vybral dobre. Na ceste k nemu som však urobil viacero neefektívnych krokov, pretože mi chýbal človek, ktorý by mi dobre poradil. Vtedy som si to neuvedomoval, viem to až teraz. Najlepšia cesta za správnym povolaním? Rozlíšiť ho (to zvyčajne ešte zvládneme) a potom už len vytrvať (tu už mnohí padnú). A nebáť sa zmeny. V istej fáze sa veci začnú vyvíjať inak ako si predstavujeme, ak v tom dokážeme vidieť príležitosť, je to výborné.

Je rozdiel medzi povolaním a zamestnaním? Mali by ľudia robiť to, čo ich baví a napĺňa?
Určite, robiť to, čo ma baví, je ideál. Podľa mňa to však neznamená, že v takej ideálnej práci nie sú chvíle, keď by som najradšej so všetkým “praštil”. Ak som na správnej ceste, stále je tam veľa úsekov, ktoré sú viac únavné ako vzrušujúce a tiež úsekov, ktoré sú stresujúce. Ak je moja práca pre mňa povolaním, hlboký pocit uspokojenia napokon napriek všetkému zvíťazí.

Pri napĺňaní povolania je nutné prekonať množstvo prekážok. Ako sa to dá?
Najlepší na prekážkach je ten pocit, keď ste za nimi, už len kvôli nemu to stojí za to 🙂 Keď je človek veľmi mladý, tak zvyčajne chce dokázať, že je dobrý. To mu dodáva hnaciu silu, ktorá mu pomôže pri rôznych problémoch, ktoré preverujú pravosť povolania. Neskôr je dôležité, aby videl, že jeho práca okrem toho, že ho baví, je pre niekoho užitočná, že pomáha druhým, že jeho snaženie má zmysel. Kiež by všetci mali prácu, ktorá spĺňa toto všetko!

Pôvodne vyšlo 31. augusta 2015. Aktualizované 27. marca 2023.