slideslideslideslide

Novinky

Aeromobil: lietajúce auto made in Slovakia

25.8.2015

Už v roku 1940 Henry Ford hovoril o kombinácii auta a lietadla. V roku 2015 sa síce ešte Fordove slová nenaplnili, ale k tomuto cieľu – lietajúcemu autu – sa pomaly blížime. Vďaka slovenskej firme AeroMobil. Na projekte pôsobia zvučné mená známe na Slovensku: reklamný mág a riaditeľ Juraj Vaculík, hlavný dizajnér Štefan Klein, stratég Martin Bruncko, manažér Ladislav Batík či komunikátor Štefan Vadocz.

Koncept AeroMobilu sa vyvíja už od 90-ych rokov. Súčasný AeroMobil 3.0 má veľmi zaujímavé technické špecifikácie: ako auto dosiahne 160 km/hod., ako lietadlo až 200 km/hod. Ako auto spotrebuje približne 8 litrov benzínu, ako lietadlo okolo 15 litrov. Na AeroMobile prejde po cestách zhruba 875 km, zaletí cca 700 km. Je to slušné – dostanete sa, kam potrebujete.

Lietadlo je však stále vo vývoji. V máji 2015 dokonca padlo pri Nitre na testovacom lete aj s pilotom Štefanom Kleinom, ktorý z udalosti, našťastie, vyviazol bez vážnejších zranení.

AeroMobil predstavuje veľkú príležitosť: môže zásadne zmeniť spôsob dopravy po celom svete. Ale aj presláviť Slovensko, ktoré by sa tak zapísalo do dejín techniky významným vynálezom. A možno to už bude v roku 2017: v tomto roku sa už možno aeromobily začnú predávať, ak všetko pôjde hladko a firma sa k tomuto kroku rozhodne. Spočiatku však lietajúce autá nebudú lacné: budú stáť niekoľko stotisíc eur.