slideslideslideslide

Novinky

Aeromobil: lietajúce auto made in Slovakia

25.8.2015

Už v roku 1940 Henry Ford hovoril o kombinácii auta a lietadla. V roku 2015 sa síce ešte Fordove slová nenaplnili, ale k tomuto cieľu – lietajúcemu autu – sa pomaly blížime. Vďaka slovenskej firme AeroMobil. Na projekte pôsobia zvučné mená, známe na Slovensku: reklamný mág a riaditeľ Juraj Vaculík, hlavný dizajnér Štefan Klein, stratég Martin Bruncko, manažér Ladislav Batík či komunikátor Štefan Vadocz.

Koncept AeroMobilu sa vyvíja už od 90. rokov. Súčasný AeroMobil 3.0 má veľmi zaujímavé technické špecifikácie: ako auto dosiahne 160 km/hod., ako lietadlo až 200 km/hod. Ako auto spotrebuje približne 8 litrov benzínu, ako lietadlo okolo 15 litrov. Na AeroMobile prejde po cestách zhruba 875 km, zaletí cca 700 km. Je to slušné – dostanete sa, kam potrebujete.

Lietadlo je však stále vo vývoji. V máji 2015 dokonca padlo pri Nitre na testovacom lete aj s pilotom Štefanom Kleinom, ktorý z udalosti, našťastie, vyviazol bez vážnejších zranení.

AeroMobil predstavuje veľkú príležitosť: môže zásadne zmeniť spôsob dopravy po celom svete. Ale aj presláviť Slovensko, ktoré by sa tak zapísalo do dejín techniky významným vynálezom. A možno to už bude v roku 2017: v tomto roku sa už možno aeromobily začnú predávať, ak všetko pôjde hladko a firma sa k tomuto kroku rozhodne. Spočiatku však lietajúce autá nebudú lacné: budú stáť niekoľko stotisíc eur.